Взуттєва хімія: Клеї. Травки. Закріплювач. Фарби та ін.

У розділ товарів взуттєва хімія входять клеї, розчинники, фарби, пасти та різні засоби для викінчення взуття і надання йому товарного вигляду. Клеї – це дуже важливий підрозділ, що забезпечує велику частку обігу товарів фірми.

У виробництві взуття використовують три основні види клею.

1)      Гумовий – на основі каучуку та бензину, використовують  як монтажний клей для склеювання допоміжних деталей при зборці заготовки.

2)      Наіріт – більш в’язкий клей на основі каучуку з толуолом і ацетоном та етилацетатом, який використовують при затяжці заготовки на колодку і приклеювання кромки заготовки до картону, що знаходиться на колодці.

3)      Десмокол –  клеї  для склеювання підошви. ПВХ, ТР, ПУ  до шкір та інших матеріалів. Перед склеюванням поверхню підошви обробляють ПВХ – ацетоном,ТР – протравлюють травкою, ПУ – травкою або єрошать.

Заготовку, затягнену на колодці  єрошать  під форму підошви. Краї шкіри, яка йде під підошву, також цілу підошву промазують дисмаколом один або два рази, в залежності від процесу.

Нейріт  та дисмакол  випускають з різними температурами активації. Найпоширеніші є клеї для роботи при температурі 60-80 градусів (гарячої клейки ). Склеювання відбувається вручну або машинним способом. Кожен з клеїв має різновиди в залежності від сфери застосування, способів вжитку, складників та ін. Десмокол та наіріт існують в гранулах або жилці.

 

Умовно клеї можна поділити на три групи в залежності від впливу на навколишнє середовище, безпечності для людини  та рівня прогресу:

1) Клеї з вмістом розчинників (ацетон, толуол). В асортименті фірми – це клеї фірми «BOCHEM».

2) Клеї без толуолу – це клеї фірми «WICTOR». Вони безпечніші для людини, хоча мають вищу ціну.

3) Клеї на водяній основі –в них велика суха маса (використовуються в машинних установках, які розбризкують клей на площу виробу, що дозволяє використовувати його досить економно).

Клеї класифікують також відносно вмісту розчинників (прекурсорів). Це хімічний реагент, який бере участь у виробництві токсичної хімічної речовини і який швидко реагує з іншим хімікатом. Хімічні сполуки в складі яких 50 і більше процентів становлять ацетон, толуол і інші є прекурсорами. В зв’язку з обмеженням на обіг таких речовин, робота з прекурсорами та наркотичними речовинами підлягає ліцензуванню. Наприклад, група десмоколів теж є прекурсорами (PUR ,TER, WICTOR ULTRAPUR 340 MX). Ці клеї  використовуються не тільки у виробництві взуття,а також в шкіргалантереї, машинобудуванні (зокрема виробництві  гумових  човнів). Фірма реалізує паркетний клей Bonikol Р і проводить маркетинг інших клеїв.

Клеї Нової Родини:

Гумовий (монтажний) клей Bonikol MG  є на основі натурального та стирольного каучуку  в органічному розчиннику  з додатком модифікаторів. В цю групу входить клей фірми WICTOR DOLESTIC CREPE X . Ці клеї використовують не для остаточного з’єднання поверхонь  з подальшою  їх прошивкою.  У цю групу входить клей BONIDUR LZT-4,LATEX NATURAL (на водній основі).

 

Наіріт  Клеї  GTA і GTA 1 – це є поліхлорвініловий клей в суміші органічних розчинників. Це надійний промисловий клей та клей загального призначення для довготривалого з’єднання. Він використовується  для приклеювання шкіряного та текстильного верху до шкіряної підошви. Клей має високе початкове затвердіння та добру стійкість до нагрівання. До цієї групи відносять клей DOLEPREN 122  фірми WICTOR.

Десмокол Bonikol PUR I TER – поліуретанові клеї для взуттєвої промисловості з коротким резервним часом. Має добру стійкість до води та високе зчеплення, є безколірним та еластичним. Підходить для з’єднання  підошви та верху і має хороші адгезивні якості з шкірою, натуральними та синтетичними тканинами, ПВХ, поліуретаном, вулканізованою гумою та термопластичною гумою. Сюди входить клей ULTRAPUR 340MX.

В асортименті присутній закріплювач для усіх видів клеїв. Найширше закріплювач використовується для десмоколів – особливо, коли потрібно склеїти матеріали із поганим склеюванням. Це наприклад  шкіра, та підошва із різними домішками. Клей в суміші з закріплювачем створює еластичний шов, стійкий до високих та низьких температур. Закріплювач використовується також для виробництва гумових човнів.

                                                                                                                                                                                                                                                                                

В наявності у «Нової Родини» є :

 «HARTER FABLOS»

Закріплювач

 Дуже високої якості фірми WICTOR з високою реактивною швидкістю для ULTRAPUR 340MX; DOLEPREM 122 . Додавання HARTER FABLOS  підвищує адгезію і когезію  при використанні різних робочих матеріалів і значно підвищує міцність склеювання  по відношенню до високих температур, дії жирів, пом’якшувачів та інших розчинників. Додати в клей  у кількості 3 — 10% і ретельно вимішати. Оскільки ресурс суміші клея/затверджувача триває максимально 8 годин, ми рекомендуємо підготовлювати декілька сумішей за раз. Після використання добре закрити пляшку,щоб уникнути реакцію продукту з вологістю.

WICTOR ULTRACLOR T 3

Однокомпонентна травка для обезжирення фірми WICTOR

Використовується для обробки поверхні зробленої з термопластичної (ТР) чиповерхні зробленої з термопластичної (ТР) чи вулканізованої (СБР) гуми перед з’єднанням звулканізованої (СБР) гуми перед з’єднанням з поліуретановим клеєм. Обробка ULTRACLOR T 3 підвищує клейкість поліуретанового клею до гуми і, через це, як результат збільшується міцність з’єднання ULTRACLOR T 3 зазвичай наноситься пензликом, інколи за допомогою розпилювальної системи. Потім дати висохнути на протязі 20 хв. при кімнатній температурі; за певних обставин допускається менший час висихання. Після обробки поверхні поліуретановий клей повинен бути нанесений протягом 8 годин. Уникати контакту з металами; дозволяється використовувати лише скляну, поліпропіленову або поліетиленову тару. Чорна пластикова пляшка 0,8 кг і каністра 10 кг. В оригінальній упаковці при температурі 15 – 25 ºС термін зберігання продукту 12 місяців. Вода, вологість і сонячне світло шкодять продукту

WICTOR PU PRIMER 401

 WICTOR PU PRIMER 401– це спеціально  розроблена  травка  для поліуретанових  підошв, щоб уникнути  взєрошення і подальшого пошкодження підошви. Перевагою PU PRIMER 401 є короткий час висихання (приблизно 1 хвилина). При нанесенні  поліуретанового клею, після висихання, досягається найкраще склеювання.

Фірма торгує розчинниками, ацетоном, етилацетатом, галошою та ін.

У продажі присутні  різні фарби різних кольорів:

1)Для шкіри.

2)Для замші.

3)Для каблуків.

В асортименті фірми є клеї у тюбіках.  Для гарячої активації клей GTA, для холодної – GM та PUR – В.

 

QUICKFIX 220 PE ROD

QUICKFIX 220 PE ROD це високоякісний полістер з дуже швидким періодом затвердіння в прутковій формі. Білого кольору. Температура застосування 240-260º (в залежності від матеріалу і обладнання)

Використовується в спеціальних автоматичних машинах, які розігрівають його і розпилюють на устілку, потім автоматично верх витримується і притискається до устілки. Через кілька секунд взуття готове до наступної обробки. Прут, намотаний на бабіни і упакований в ящики по 25 кг

QUICKFIX 220 PE ROD зберігається в оригінальному упакуванні при температурі 15 -25º приблизно 12 місяців.

 

TECHIPOL  PA 167

TECHIPOL  PA 167 — це високоякісний полістер з дуже швидким періодом затвердіння в прутковій формі. Жовтого кольору. Еластичний, має нижчу температуру плавлення. Використовується в спеціальних автоматичних машинах, які розігрівають його і розпилюють. В більшості виробники використовують жовтий прудковий клей для приклеювання задників. Прут, намотаний на бабіни і упакований в ящики по 25 кг.

TECHIPOL  PA 167 зберігається в оригінальному упакуванні при температурі 15-25º приблизно 12 місяців.

 

 

NATURAL LATEX

 

Перед використанням клей потрібно розмішати. Клей і матеріали, на які наноситься клей під час роботи повинні мати кімнатну температуру.

 

Звичайно наноситься один раз. На матеріали з великою адсорбцією наноситься два рази. Після нанесення клею витримати 30 хвилин. Максимальна сила склеювання досягається через три доби.

 

 

 

 

BONIDUR LZT-4

BONIDUR LZT-4 це клей на основі латексу натурального каучуку, що застосовується у виробництві взуття і шкіргалантереї.

Призначення: для склеювання країв натуральних і синтетичних шкір, текстилю, устілок, між підкладки, тканини.

Вказівки по застосуванню: перед використанням клей розмішати. Клей і матеріали, на які наноситься клей під час роботи повинні мати кімнатну температуру. Звичайно наноситься один раз. На матеріали з великою адсорбцією наноситься два рази. Після нанесення клею витримати 30 хвилин. Максимальна сила склеювання досягається через три доби.

Зберігання: клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, при температурі 10-25°С.

Термін придатності: 12 місяців з дня виготовлення.

 

 

BONIDUR -382 

 

Клей BONIDUR — 382 Каучуковий клей на водяній основі.

Клей BONIDUR – 382 використовується для проклеювання формованих задніків, для приклеювання устілки, приклеювання тканин та інших допоміжних операцій. Клей при нанесенні має прозорий колір і практично без запаху. Наноситься пензлем поверхнево на матеріал. При нанесенні клею матеріал на який наноситься має бути активований 60-80ºС. На сухо клей не наноситься.

Клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, при температурі 10-25°С.

Термін придатності: 12 місяців з дня виготовлення.

 

DOLESTIK CREPE X

Характеристика: CREPE X є односкладниковим каучуковим клеєм. Характеризує його легке нанесення і дуже добра рівномірність нанесення на склеювані поверхні. З’єднання еластичні і водовідпорні, безбарвний клеєвий шов.

Призначення: CREPE X призначений для холодного склеювання різних елементів з гуми, шкіри натуральної і штучної, тканини і т. д. У взуттєвій промисловості використовується як допоміжний клей для клеєння устілок, холяв, верхніх елементів і т. д.

Інструкція по використанню:

- перед вживанням клей довести до температури 18–25 С і добре перемішати;

- поверхні, які треба склеїти обезжирити, почистити; якщо поверхня гладка наприклад гума, потрібно зашкурити, натуральну шкіру зачистити наждачним папером і стерти пил;

- нанести пензлем тонкий шар клею на обидві склеювані поверхні;

- подвійне нанесення клею на поверхні, які зроблені з поглинаючих матеріалів (тканина) з проміжком в 20 хв.;

- час висихання клею залежить від поглинання склеюваних матеріалів, температури сушіння, вологості повітря і інтенсивності його руху в місці сушіння;

- клейовий шов сушиться до зникнення запаху розчинника; приблизний час сушіння при кімнатній температурі біля 20 хв., підвищення температури сушіння до 40 С зменшує час сушіння на половину;

- висушені елементи, які призначені для склеювання між собою сильно стискаються без допущення утворення пухирців.

Зберігання: CREPE X необхідно зберігати в закритих ємкостях згідно з правилами зберігання легкозаймистих речовин.

Умови зберігання: До складу клею CREPE X входять леткі, легкозаймисті розчинники, тому робочі місця повинні бути забезпечені місцевою витяжкою, а приміщення повинні мати діючу вентиляційну систему. Слід бути особливо обережним з огляду на небезпеку пожежі. Недопустимим є застосування відкритого вогню.

 

BONIKOL MG

(Каучуковий клей)

 

Клей  BONIKOL MG це розчин натурального каучуку з добавкою допоміжних засобів.

Призначення :

Клей  BONIKOLMG  призначений для взуттєвої промисловості, для склеювання тканин, шкіри, і як допоміжні клею для склеювання гуми.

Вказівки по застосуванню:

Перед застосуванням клей ретельно перемішати. Поверхні гладких матеріалів спочатку зачистити наждачним папером, потім нанести тонкий шар клею. Змастити обидві склеювані поверхні, причому поглинаючі матеріали такі як тканини – двічі (другий раз через бл. 20 хвилин), а поверхня гуми одноразово. Склеювати після прибл. 20 хвилин з моменту покриття клеєм. Після з’єднання елементи щільно притискувати на мінімум 15 хвилин.

Зберігання:
Клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, в температурі 5-25°С.

Термін придатності:
12 місяців з дня виготовлення.

 

DOLEPREN 122

DOLEPREN 122 –це полі хлоропреновий клей середньої клейкості з вмістом розчинника фірми «WICTOR». Зарекомендував себе хорошими характеристиками для склеювання різних матеріалів, а саме: шкіри, литих підошв, різних видів гуми, вкладів, устілок.

DOLEPREN 122- це клей однокомпонентний , який застосовується для склеювання верху взуття з підошвою холодним методом або шляхом активації при температурі близько 80 С

Консистенція:

Можливе нанесення пензлем або при допомозі обладнання.

Вказівки по застосуванню:

Наноситься рівномірнор на поверхню склеювання. При склеюванні шкіри, текстильних матеріалів клей наноситься в два шари. Час склеювання становить від 20 до 90 хвилин. При активації при температурі 80 С слід склеїти верх до підошви і зафіксувати за допомогою пресу. Натиск пресу залежить від матеріалу підошви та верху. Переважно складає біля 3 атм. Протягом 10 – 15 секунд.

Спосіб зберігання:

12 місяців в сухому приміщенні при температурі близько 15- 18 С. Клей боїться морозів. У випадку переохолодження слід перед застосуванням підігріти до кімнатної температури

 

Клей BOTERM GTA

( наірітовий клей )

Загальна характеристика:

BOTERM GTA – це однокомпонентний клей , який є розчином синтетичних каучуків з добавкою модифікаторів в суміші з органічними розчинниками.

Призначення:

Клей BOTERM GTA призначений для використання у взуттєвому виробництві, для склеювання гумових поверхонь з натуральною шкірою.

Спосіб використання:

Перед використанням клей ретельно перемішують. Поверхні гладких матеріалів спочатку зачищають наждачним папером, а потім наносять тонкий шар клею. Клеєм змащують обидві поверхні для склеювання. Для міцності склеювання гумові поверхні, покриті шаром клею, активізують при температурі близько 55°С протягом 3 хвилин. Після з’єднання елементи міцно притискають мінімум на 15 секунд. Повної міцності з’єднання можна досягнути через 3 доби з моменту склеювання.

Вимоги безпеки:

 

Клей містить вогненебезпечні та токсичні розчинники, такі як бензин, толуол, ацетон. Роботи з клеєм слід проводити в приміщеннях, забезпечених доброю вентиляцією, подалі від вогню. Також слід уникати механічних, електричних, електростатичних іскор, оскільки при великих концентраціях пари розчинників утворюють з повітрям вибухову суміш.

Зберігання:

Клей зберігати у відповідності з правилами зберігання вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці при температурі 5-25°С. Термін зберігання – 12 місяців з дня виготовлення.

 

Клей  BOTERM GTA I

(Поліхлорвініловий клей)

Загальна характеристика:

Клей  BOTERM GTA I  це однокомпонентний клей  представяющий собою розчин синтетичних каучуків з добавкою модифікаторів в суміші органічних розчинників.

Призначення:
Клей BOTERM GTA I призначений для взуттєвої промисловості, для склеювання гуми з натуральною і синтетичною шкірою а також для допоміжних операцій цвяхування, обтягування, вклеювання  підошв і міжпідкладочних вистилань і зміцнюючих елементів. Що вживається теж в меблевій, автомобільній і будівельній промисловості.

Вказівки по застосування:
Перед застосуванням клей ретельно перемішати. Поверхні гладких матеріалів спочатку зачистити наждачним папером, потім нанести тонкий шар клею. Змастити обидві склеювані поверхні, причому поглинаючі матеріали такі як шкіру – двічі (другий раз через 20 хвилин). Для поліпшення стійкості гуму з клеєм можна активувати в температурі  близько  55oC під час близько 3 хв. Після з’єднання елементи щільно притискувати близько 15 секунд. Повну міцність виходить після 3 діб з моменту склеювання.

Зберігання:
Клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, при температурі 10-25°С.

Термін придатності: 12 місяців з дня виготовлення.

12 місяців в сухому приміщенні при температурі близько 15- 18 С. Клей боїться морозів. У випадку переохолодження слід перед застосуванням підігріти до кімнатної температури

 

ULTRAPUR 340 MX

(Клей поліуретановий екологічний, не містить толуолу)

Призначення:

Для склеювання всіх видів взуття:

Верх з: шкір натуральних і штучних; синтетичних тканини;

Підошва з: канчуків термопластичних(TR) ; поліуретанів(PU) ; поліхлорвінілу( PCW); гуми.

Вказівки по застосуванню:

Клей перед використанням довести до температури 18-20 С і ретельно вимішати. Відповідно підготувати поверхні для склеювання. Нанести на обидві сторони і дати висохнути 15-20 хв. На абсорбуючі матеріали наносити двічі. Матеріали повинні бути термореактивовані при темп. 55-65 С, відразу зєднанні та обережно покладені під прес. Повне склеювання відбувається після 48 год. Щоб збільшити термостійкість та прилипання, можна додати 3-4 % каталізатора. В цьому випадку реактиваціяповинна проводитись максимум протягом однієї години.

Зберігання:

Клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, при температурі 5-30°С.

 

BONIKOL PUR

(Поліуретановий однокомпонентний клей )

Загальна характеристика:

Клей BONIKOL PUR це розчин поліуретанових смол і модифікаторів в суміші органічних розчинників.

Призначення:
Клей BONIKOL PUR призначені для взуттєвої промисловості, для склеювання шкіри, гуми, пласткожі з поліуретановою і полихлорвиниловой обробкою а також поліуретанових низів. Добавка 5% ваг. отверджувача марки Десмодур Р або РФ покращує кінцевий опір  і опір після гидротермического старіння.
Вказівки по застосуванню:

Перед застосуванням клей ретельно перемішати. Поверхні гладких матеріалів спочатку зачистити наждачним папером, потім нанести тонкий шар клею. Змастити обидві склеювані поверхні, причому поглинаючі матеріали такі як тканини – двічі (другий рази через 10-20 хвилин). Для поліпшення міцнісних властивостей низи активізувати в темп. 70-80°С. Після з’єднання елементи щільно притискувати 15-25 секунд при тиску 2-5 кг/см2. Повну міцність виходить після 2 діб.

Зберігання:

Клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, при температурі 5-30°С.

 

BONIKOL TER

Поліуретановий клей 

Загальна характеристика:

Клей BONIKOL TER  це розчин поліуретанових смол і модифікаторів в суміші органічних розчинників.

Призначення:

Клей BONIKOL TER призначені для взуттєвої промисловості, для склеювання шкіри, гуми, пласткожі з поліуретановою і полихлорвиниловой обробкою а також поліуретанових низів.

Вказівки по застосуванню:

Перед застосуванням клей ретельно перемішати. Поверхні гладких матеріалів спочатку зачистити наждачним папером, потім нанести тонкий шар клею. Змастити обидві склеювані поверхні, причому поглинаючі матеріали такі як тканини – двічі (другий рази через 10-20 хвилин). Для поліпшення міцнісних властивостей низи активізувати в темп. 65-70°С. Після з’єднання елементи щільно притискувати 15-25 секунд при тиску 2-5 кг/см2. Повну міцність виходить після 2 діб.

Зберігання:

Клей зберігати відповідно до правил по зберіганню вогненебезпечних матеріалів, в щільно закритій упаковці, при температурі 5-30°С.